Yangın Eğitim ve Tatbikatı

Hangi Yangın Tüpü, Hangi Tip Yangınlarda Kullanılır

Hangi Tip Yangın Tüpü Hangi Yangınları Söndürür

Bir yangını hızlı ve etkili bir şekilde kontrol altına alabilmek ve söndürebilmek için, yangın türüne göre uygun yangın söndürme cihazı (YSC) kullanmalısınız, bunun için yangın türleri ve yangın söndürme tüpleri hakkında bilgi sahibi olmanızda büyük yarar vardır.

Şimdi kısaca yangın tüpü nerelerde kullanılır inceleyelim.

 

Kuru Kimyevi Tozlu Yangın Tüpü

A Tipi Yangınlar (Yanıcı Katı Madde Yangınları)

En sık karşılaşılan yangın türüdür. Temel söndürme prensipleri soğutmadır, Kuru kimyevi tozlu yangın tüpü ve su ile söndürülürler.

Köpüklü Yangın Tüpü

B Tipi Yangınlar (Yanıcı Sıvı Madde Yangınları)

Temel söndürme prensipleri boğmadır. Kuru kimyevi tozlu yangın tüpü, Köpük (Foam) ve CO2 (Karbondioksitli) söndürme cihazı ile söndürülebilirler.

Karbonmonoksit (CO2) Yangın Tüpü

C Tipi Yangınlar (Yanıcı Gaz Madde Yangınları)

Temel söndürme prensipleri boğma ve gazın kaynağından kesilmesidir. Kuru kimyevi tozlu (kkt) yangın tüpü ile söndürülürler.

D Tozlu Yangın Tüpü

D Tipi Yangınlar (Yanıcı Metal Madde Yangınları)

Söndürme prensipleri ısıyı emdirmektir. Kuru kum, toprak, döküm talaşı, D tozlu yangın söndürücü ile söndürülebilirler. Su, CO2, KKT kullanılmaz.

Her türlü yangınlar için kullanabileceğiniz uygun yangın tüpleri ve yangın söndürücüleri Başakşehir ve Bağcılar şubelerimizden tedarik edebileceğiniz gibi bize ulaşarak adresinize de isteyebilirsiniz.